Zachęcamy do robienia zakupów świątecznych w podmiotach ekonomii społecznej (PES). Można to uczynić choćby na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Toruniu. Jego elementem są Targi Dobrych Praktyk, w których uczestniczą PES-y.

Jarmark Bożonarodzeniowy, który tradycyjnie opanował Rynek Staromiejski w Toruniu, rozpoczął się w andrzejkowy piątek 30 listopada 2018 roku. Tego dnia pojawiły się stoiska Fundacji Nocy i Dni z Płonnego (bombki akrylowe i styropianowe zdobione metoda decoupage, wieńce bożonarodzeniowe, naturalne stroiki z brzozy, świeczniki z brzozy) oraz Fundacji Makowo ze Świecia (rękodzieła, ozdoby, zabawki, art. do wystroju wnętrz, pościele dziecięce, maskotki).

W weekend podczas jarmarku prezentowały się: WTZ Polski Związek Niewidomych z Torunia (stroiki ręcznie robione, ozdoby świąteczne) oraz WTZ Bratanki z Torunia (rękodzieła, ozdoby świąteczne, pudełka robione metodą decoupage, wianki, choinki).

W kolejnych dniach na stoiskach na Rynku Staromiejskim pojawią się następujące podmioty ekonomii społecznej:

  • Środa 5 grudnia: Fundacja Kreator Uśmiechu z Torunia (ręcznie robione kartki świąteczne) oraz Fundacja Kształtowania Świadomości Społecznej KOMITYWA z Toruniu (pierogi „czeburieki”, barszcz czerwony, bombki z orzechów arachidowych przetwory m.in. dżem z dyni i pomarańczy)
  • Sobota 8 grudnia: WTZ Wąbrzeźno (ozdoby świąteczne, bombki, kartki) oraz Spółdzielnia Socjalna Lubiczanka (herbaty smakowe wraz z dodatkami)
  • Niedziela 9 grudnia: Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka z Torunia (ręczne robione ozdoby wigilijne, biżuteria, obrazy, obrazki) oraz Fundacja Prometeusz z Glewa (przetwory domowe, dżemy, konfitury).

Pamiętajmy, że robiąc zakupy w PES-ach dokonujemy ważnych społecznie działań - takie prospołeczne zakupy pozwalają przy okazji codziennych wydatków podejmować decyzje na rzecz ludzi potrzebujących, walczących o swoją samodzielność życiową i zawodową! Zapraszamy do odwiedzania stoisk podmiotów ekonomii społecznej podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Toruniu!

Więcej o jarmarku, zdjęcia z Targów Dobrych Praktyk.

Targi Dobrych Praktyk podmiotów ekonomii społecznej odbywają się w ramach projektu „Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim” w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działania 9.4 Wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałania 9.4.2 Koordynacja sektora ekonomii społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.