W dniach 17 i 18 grudnia 2018 r. zwycięzcy konkursu wiedzy o ekonomii społecznej, reprezentacja Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu wraz z wychowawcą, wyjechali na dwudniową wizytę studyjną do Spółdzielni Socjalnej „Panato” we Wrocławiu.

Pierwszego dnia goście zapoznali się z historią spółdzielni, etapami jej powstawania oraz profilem działalności. Następnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych strategii biznesu, marketingu i procesowi budowania własnej marki z uwzględnieniem elementów społecznych. W trakcie zajęć młodzi przedsiębiorcy mieli okazję skonfrontować własne pomysły na biznes, uwzględniając realia panujące na otwartym rynku. Kameralne warunki oraz przytulna atmosfera sprzyjały swobodnej rozmowie. Ze strony uczestników warsztatów pojawiały się liczne pytania dotyczące zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa w praktyce m.in. podziału obowiązków, sposobu zarządzania, dysponowania wypracowanym zyskiem czy odpowiedzialności za ewentualne straty.

Po obiedzie przyszedł czas na przejazd do położonego na obrzeżach Wrocławia hotelu, skąd po zakwaterowaniu i chwili przerwy uczniowie wrócili do centrum miasta. Jedną z atrakcji przewidzianych w tym dniu była wspólna zabawa integracyjna w escape roomie z najróżniejszego rodzaju zagadkami, rebusami i łamigłówkami. Po wyczerpujących zmaganiach, uczestnicy wizyty udali się na wrocławski rynek, aby wziąć udział w jednym z największych w Polsce Jarmarków Bożonarodzeniowych. Cały intensywny dzień zakończył się kolacją w hotelowej restauracji.

Drugi dzień pobytu w spółdzielni socjalnej przybrał formę zajęć praktycznych. Na każdego z uczestników oczekiwał specjalnie wykonany na tę okazję plecak. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i wykonanie pod okiem instruktorki własnej aplikacji graficznej, którą następnie, techniką sitodruku, należało umieścić na otrzymanym plecaku. Uczestnicy warsztatów musieli więc wykazać się nie tylko kreatywnością w tworzeniu indywidualnego projektu, ale i precyzją wykonania szablonu oraz opanowania umiejętności nakładania farby na materiał z wykorzystaniem specjalnego sita. Także i w tym przypadku praca zespołowa okazała się bardzo przydatna. Kilkugodzinne warsztaty minęły błyskawicznie i każdy mógł pochwalić się efektami swojej pracy. Ostatnim punktem pobytu we Wrocławiu był wspólny obiad, po którym uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do Torunia.

Pierwsza edycja konkursu wiedzy o ekonomii społecznej dla uczniów szkół średnich miasta Torunia oraz powiatu toruńskiego została zakończona. W kolejnej perspektywie 2019-2023, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu planuje kontynuację tego rodzaju wydarzeń, chcąc upowszechniać ekonomię społeczną wśród jak największej liczby uczniów.

Galeria zdjęć: