Jubileuszowe 10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej było bez wątpienia największym wydarzeniem poświęconym ekonomii społecznej w naszym województwie, które w tym roku, jako jedyne w Polsce, zostało Europejskim Regionem Gospodarki Społecznej. Forum przyciągnęło do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu ok. 300 osób.

Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej organizowane jest od 2010 roku. Celem jest upowszechnianie idei ekonomii społecznej jako jednego z narzędzi w zakresie integracji społecznej i zawodowej. Tegoroczna edycja spotkania nawiązywała m.in. do solidarnego wymiaru ekonomii społecznej, której podstawowym celem jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna, w tym rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Prelegenci przybliżyli tematykę ekonomii społecznej w Unii Europejskiej, a paneliści przekonywali, jak dobrą inwestycją społeczną jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.

- Idea ekonomii społecznej jest bardzo inspirująca. Jestem przekonany, że uda nam się skorzystać z dobrych wzorców przetestowanych już wcześniej przez naszych hiszpańskich partnerów. Dużym wyróżnieniem jest dla nas życzliwe zainteresowanie Komisji Europejskiej tym, co robimy w tej sferze w Kujawsko-Pomorskiem – powiedział, otwierając tegoroczne Forum, marszałek Piotr Całbecki. Po nim głos zabrał także Angel Tellechea Goyena, konsul honorowy RP w hiszpańskiej Pampelunie.

W trakcie konferencji marszałek, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, wręczył wyróżnienia dla osób, samorządów i przedsiębiorstw wyróżniających się w tej ekonomii społecznej - lista wyróżnionych [pdf, 218KB] .

Z kolei podmiotom ekonomii społecznej, odznaczającym się najwyższą jakością usług i rzetelnością, wręczone zostały certyfikaty „Zakup Prospołeczny” - lista tegorocznych certyfikacji [pdf, 219KB].

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z produktami i usługami świadczonymi przez lokalne organizacje i przedsiębiorstwa społeczne podczas Targów Podmiotów Ekonomii Społecznej (lista wystawców [pdf, 186KB]), a także obejrzeć wystawę najciekawszych produktów podmiotów ekonomii społecznej z Kujaw i Pomorza (lista wystawców [pdf, 177KB]) oraz, w głosowaniu, wybrać najlepszy z nich. Najwięcej głosów zebrały produkty ekologiczne (miód, syrop, zioła) z Krainy Skrwy. W nagrodę przedsiębiorstwo społeczne ze Skrwilna otrzymało voucher na udział w zagranicznej wizycie studyjnej. O oprawę muzyczną targów zadbała DJ Wika, czyli Wirginia Szmyd, 80-letnia DJ-ka z Warszawy, wieloletnia nauczycielka dzieci z niepełnosprawnością, wychowawczyni młodzieży trudnej, a obecnie zaangażowana w sprawy seniorów.

W części plenarnej prelekcje wygłosili:

  • Grzegorz Drozd z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP – „Budowanie silnych społeczności lokalnych poprzez przedsiębiorczość społeczną - perspektywa Unii Europejskiej”
  • Ander Etxeberria z Kooperatywy Spółdzielczej Mondragon (Hiszpania) – „Spółdzielczość i funkcjonowanie grupy Mondragon w Kraju Basków”
  • Antonio Martinez i Maria Jose Vivar ze Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej regionu Navarra (Hiszpania) – „Ekonomia społeczna i spółdzielczość w prowincji Navarra w świetle działania ANEL”
  • Jan Mela - Prezes Fundacji „Poza Horyzonty”, podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii i pierwszy niepełnosprawny zdobywca obydwu biegunów w ciągu jednego roku – „Niemożliwe to tylko wymówka. Jak przekraczać własne granice”
  • Maciej Orłoś - dziennikarz nowych mediów, influencer, aktor, działacz społeczny, twórca autorskiego kanał internetowego YouTube – „Moje otwarcie na innych”

W ostatniej części tegorocznego Forum odbył się panel dyskusyjny pod hasłem „Dobra inwestycja. O zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością”. Wzięli w nim udział:

  • Rafał Dziurla - Polska Unia Zatrudnienia Wspomaganego
  • Agnieszka Wójcik - Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
  • Jan Młynarczyk - Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”
  • Łukasz Broniszewski – Fundacja „Stabilo”
  • Jan Mela - Fundacji „Poza Horyzonty”

 

Dziękujemy wszystkim gościom przybyłym na to jubileuszowe wydarzenie!

 

Zapraszamy do obejrzenia materiałów i relacji telewizyjnych z 10. Kujawsko-Pomorskiego Forum Ekonomii Społecznej, które odbyło się we wtorek 24 września 2019 roku w Toruniu.

Do pobrania:

 

Galeria zdjęć:

 

10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej zostało organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu w ramach projektu pn. „Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.