Pięć nowych przedsiębiorstw społecznych (PS) z naszego województwa pojawiło się na ogólnopolskiej liście – po dwa z Bydgoszczy i Torunia oraz jeden z Lubczy w powiecie sępoleńskim. 

Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej co miesiąc publikuje zaktualizowaną listę PS-ów, czyli podmiotów, które nie dzielą zysku, ale przeznaczają go na cele społeczne (np. na rzecz społeczności lokalnej lub na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które pracują w tym przedsiębiorstwie). Są to przede wszystkim spółdzielnie socjalne, ale także niektóre fundacje, stowarzyszenia i spółki non-profit.

Lista powstaje zgodnie z procedurą określoną w "Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020".  Dla podmiotów, które się na niej znalazły, to potwierdzenie statusu przedsiębiorstwa społecznego. Dla wszystkich, którzy są zainteresowani korzystaniem z usług przedsiębiorstw łączących działalność ekonomiczną z celami społecznymi, to baza pozwalająca na ich wyszukiwanie.

Z naszego województwa na najnowszej, styczniowej liście znajdują się 42 przedsiębiorstwa społeczne, z czego pięć, które ten status uzyskały w tym roku. Są to:

Magnolia Domy non profit spółka z o.o.

  • Zajmuje się budową i aranżacją domów i innych obiektów, na wszystkich etapach inwestycji od pomysłu, projektu poprzez roboty ziemne, montażowe, wykończeniowe, aż po oddanie do użytku. Wykonuje remonty i adaptacje istniejących obiektów.
  • Adres: Toruń, ul. Dworcowa 5/57, tel. 570 004 866, www.magnoliadomy.pl

Stowarzyszenie GET UP

  • Krzewienie kultury i sztuki w oparciu o muzykę, sztuki wizualne i multimedia. Stowarzyszenie oferuje kompleksową usługę organizacyjną i audio-wizualną dla zespołów muzycznych, firm, organizacji oraz osób fizycznych
  • Bydgoszcz, ul. Adama Drzymały Siedleckiego 28, tel. 691 043 815, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundacja Nowa Sztuka Wet Music

  • Zajmuje się szeroko pojętą działalnością kulturalną. Granie w różnych zespołach, komponowanie autorskiej muzyki, również dla teatru i filmu. Organizacja warsztatów dla dzieci i dorosłych, różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.
  • Bydgoszcz, ul. Gdańska 35/22, tel. 503 626 699, www.wetmusic.pl

Stowarzyszenie Klinika Jeździecka

  • Popularyzacja, upowszechnianie, organizacja i rozwój jeździectwa, hipoterapia dla dzieci, dorosłych, osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością.
  • Lubcza 49 A, tel. 608 667 057, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundacja Wolna Wisła

  • Fundacja prowadzi działalność w zakresie żeglugi i turystyki wiślanej. Organizuje rejsy i wydarzenia nadwiślańskie i rekonstruuje tradycje flisackie. Prowadzi działalność w zakresie remontów stolarskich oraz produkcji łodzi drewnianych.
  • Toruń, ul. Wyspiańskiego 32/1, tel. 56 639 97 78, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.