Rusza trzecia edycja projektu partnerskiego pn. „Rodzina w Centrum 3” dzięki której otwierają się w województwie kujawsko-pomorskim nowe możliwości wsparcia i pomocy dla rodzin oraz dzieci i młodzieży borykającej się z problemem FASD czyli płodowym zespołem alkoholowym.

Do tej pory rodziny mogły korzystać tylko w wąskim obszarze ze  wsparcia, a teraz dzięki zawiązaniu w projekcie partnerskiej współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych "DAJ SZANSĘ" z siedzibą w Toruniu idzie fala nowych działań dających możliwości wczesnej profilaktyki i precyzyjnej diagnozy oraz ustalenia i realizacji indywidualnych ścieżek terapeutycznych/rehabilitacyjnych dzieci i rodzin z problemem FASD. Z jednej strony działania zaplanowane w projekcie stanowią odpowiedź na potrzeby środowiska rodziców dzieci obarczonych FASD do poszerzenia kompetencji w zakresie postępowania z dzieckiem z tego typu schorzeniem oraz do przygotowania rodziców do pracy terapeutycznej z dzieckiem w domu, z drugiej zaś Projekt daje szansę rodzinom z całego regionu na  specjalistyczną diagnostykę zaburzeń neurorozwojowych u dzieci i młodzieży z podejrzeniem FASD, ze sprecyzowaniem rodzaju dysfunkcji i zaburzeń współistniejących, a następnie zastosowanie adekwatnej kompleksowej terapii w postaci 5- dn. pobytów terapeutycznych rodzin z dziećmi w prowadzonym przez Fundację Daj Szansę Centrum Diagnozy i Terapii FASD w Toruniu.

Uzupełnieniem powyższych działań będzie organizacja spotkań świadomościowych, dla grup interdyscyplinarnych mających na celu nawiązanie szerokiej współpracy różnych  podmiotów w obszarze problematyki FASD, w tym: rodziców zastępczych, pracowników instytucji pomocy społecznej, pedagogów szkolnych, psychologów, nauczycieli wspierających rozwój wychowawczy dzieci i młodzieży oraz służb medycznych w celu wspierania rodziców i opiekunów oraz dzieci i młodzieży borykającej się z problemem FASD.

Tematyką spotkań będą m.in.:

  • zaburzenia więzi - psycholog,
  • wspieranie rozwoju dziecka z FASD - rodzic, ekspert, rodzic zastępczy/adopcyjny,
  • terapia dziecka z FASD i interdyscyplinarna pomoc rodzinie.

 

Wszelkie informacje dotyczące możliowści skorzystania z w/w form wsparcia można uzyskać poprzez poniższy kontakt:

  • Fundacja DAJ SZANSĘ pod numerem telefonu: 56 648 23 963 https://www.fundacja-dajszanse.pl
  • Pycholog-terapeuta, pracownik kluczowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.