Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu w trzeciej edycji projektu pn. „Rodzina w Centrum” podjął współpracę z Fundacją na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych "DAJ SZANSĘ" z siedzibą w Toruniu która zaowocowała cyklem spotkań szkoleniowych stanowiących odpowiedź na ogromną potrzebę rodziców dzieci obarczonych FASD czyli płodowym zespołem alkoholowym do poszerzania kompetencji w zakresie postępowania z dzieckiem z FASD oraz do  przygotowania rodziców do pracy terapeutycznej z dzieckiem w domu.

W czerwcu 2021 roku Fundacja DAJ SZANSĘ zorganizowała cykl spotkań szkoleniowych o tematyce „Wychowanie i edukacja dziecka z diagnozą FASD". Odbyło się pięć spotkań z tego zakresu: we Włocławku, Grudziądzu, Toruniu i Bydgoszczy.  Spotkania kierowane były do osób i rodzin wspierających dzieci dotknięte szkodami poalkoholowymi. Ponieważ w obrębie FASD można spotkać dzieci z bardzo różnymi problemami, często poszerzonymi o współistnienie traumy rozwojowej, wprowadzeniem do zajęć było przybliżenie uczestnikom zasad funkcjonalnego diagnozowania dziecka na profilu rozwojowym. Diagnoza funkcjonalna daje możliwość dobrania metod wsparcia ze strefy najbliższego rozwoju. W oparciu o doświadczenia pracy Fundacji „Daj Szansę” pokazano, jak stymulując rozwój funkcji wzrokowych, słuchowych, czuciowych, ruchowych, werbalnych i manualnych, budować jednocześnie z dzieckiem więź, dającą mu poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczna więź jest bazą dla relacji, a ta z kolei stanowi o skuteczności edukacji. Kolejny cykl spotkań dotyczy „Znaczenia więzi dla rozwoju dziecka z FASD” i dotychczas odbyły się dwa takie spotkania, a jeszcze trzy kolejne przed nami – zaplanowane na I kwartał 2022 roku. Podczas spotkań szkoleniowych prezentowany jest innowacyjny neurosekwencyjny model terapii, który stworzył amerykański psychiatra Bruce Perry. Podejście to bazuje na hierarchicznym modelu budowy i funkcjonowania mózgu. W wypadku nauczania i wspierania rozwoju dzieci obarczonych syndromem FASD niezbędna jest współpraca wszystkich osób zaangażowanych w pomoc - od rodziców począwszy (bardzo często zastępczych i adopcyjnych) poprzez lekarzy, terapeutów, pracowników socjalnych, psychologów, pedagogów i nauczycieli.

Zapraszamy do udziału w kolejnych 8 spotkaniach edukacyjnych zaplanowanych w poszczególnych subregionach województwa na 2022 rok, zarówno rodziny naturalne i zastępcze oraz pracowników instytucji pomocy społecznej, pedagogów szkolnych, psychologów, nauczycieli wspierających rozwój wychowawczy dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

Zapraszamy już dziś, a o szczegółach będziemy informować sukcesywnie.

Kontakt z Fundacją DAJ SZANSĘ w Toruniu: tel.: 56 648 23 63, mail.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.