Od 1994 roku w dniu 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest podnoszenie świadomości społecznej oraz zwalczanie stygmatyzacji choroby i chorych. Każdego roku we wrześniu ludzie na całym świecie jednoczą się, aby podnosić świadomość i wiedzę społeczeństwa oraz przeciwdziałać stygmatyzacji osób żyjących  z otępieniem (demencją). Temat tegorocznych odchodów to: „Poznaj demencję, poznaj alzheimera”.

Według Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, w Polsce z otępieniem żyje ponad 700 tys. osób. U wielu z nich choroba nie została jeszcze rozpoznana, dlatego nie korzystają oni z pomocy medycznej. Nie ma leku, który pomógłby wyleczyć chorobę, ale dostępne są różne formy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. Prognozuje się, że do 2050 roku liczba chorych w Polsce może wynieść nawet 1,7 mln.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera to doskonały moment, aby zwiększać świadomość społeczeństwa nt. choroby. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które przybliżą Państwu tematykę chorób otępiennych oraz zwiększą wiedzę nt. miejsc, w których można uzyskać pomoc.

Źródło: https://www.alzheimer-polska.pl

Do pobrania:

Ulotka informacyjna

OtępieNIE. Teoretyczne i praktyczne aspekty choroby otępiennej – poradnik dla specjalistów i opiekunów nieformalnych