To już kolejny rok, w którym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu wraz
z partnerami realizuje projekt partnerski „Rodzina w Centrum 3.” Poza szeroką ofertą usług specjalistycznych kierowanych do rodzin, dzieciom i młodzieży zapewniamy działania profilaktyczne, których celem jest rozwój umiejętności zarządzania wolnym czasem i rozwijania zainteresowań.

Realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży są przykładem jak  kształtować dzieci do efektywnego spędzania czasu wolnego i co warto robić, aby czas wolny spędzać mądrze a jednocześnie przyjemnie.

Jednym z przewidzianych w ramach przedsięwzięcia działań były zajęcia profilaktyczno – wychowawcze, które na zlecenie MOPR w Grudziądzu zorganizowało i zrealizowało Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty. Ich adresatem były osoby opuszczające i przebywające w pieczy zastępczej. Aby wybór zaproponowanego wsparcia był adekwatny do oczekiwań, został poprzedzony dokonaniem diagnozy potrzeb wśród młodych uczestników projektu.

Okazało się, że jedną z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych dla młodych ludzi formą spędzania wolnego czasu są wizyty w kinie. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom zapewniliśmy uczestnikom projektu vouchery kulturalne, w ramach których mogli wybrać się na wybrane przez siebie seanse filmowe. Czas spędzony w sali kinowej pozwolił osobom pozostającym w pieczy zastępczej oderwać się od codziennych obowiązków i problemów. Był okazją do chwili relaksu i odpoczynku.

Nie od dziś wiadomo, że młodzież lubi się dobrze bawić, stąd też kolejnym wyborem okazały się zajęcia z Zumby. Tu, przy dobrej muzyce, można było wykorzystać pokłady swojej energii
i zaspokoić potrzebę ruchu. Wzrost endorfin z pewnością zrobił dobrą robotę wprowadzając młodzież w wyśmienity nastrój. Uśmiechy na twarzach uczestników niezbicie świadczyły o tym, że zajęcia były strzałem w dziesiątkę. 

Na dwóch formach wsparcia nie poprzestaliśmy. Uczestnicy projektu mieli wiele pomysłów na zorganizowanie im wolnego czasu, a Grudziądzkie Centrum Caritas z chęcią podejmowało się nowych wyzwań . Dla młodych konstruktorów i być może przyszłych inżynierów wielką radością i możliwością realizacji swoich pasji były zajęcia z robotyki. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli możliwość spróbowania  swoich sił w tej dziedzinie. 

Jeśli mowa o życiu kulturalnym, to nie mogliśmy pominąć wycieczki do grudziądzkiego muzeum, gdzie dzieci miały możliwość zwiedzenia wystawy „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu
i dziele”
.  Tu również na uczestników czekało sporo atrakcji: pisanie gęsim piórem zanurzanym
w atramencie, skomponowanie własnej mieszanki zielarskiego specjału według dawnych receptur, przebranie się w strój z epoki. Zwiedzającym przybliżono znaczenie i wagę odkrycia tego wielkiego astronoma. Ta bogata oferta zajęć była doskonałą okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu połączonego z edukacją.

Realizacja zajęć profilaktyczno-wychowawczych została już przez nas zakończona. Być może zainspirują one któregoś z naszych młodych uczestników projektu do odkrycia i rozwijania swojego talentu. Podjęte działania profilaktyczne sprzyjały rozwijaniu pozytywnej samooceny, kształtowaniu prawidłowych relacji rówieśniczych, aktywizowaniu wychowanków. Na pewno pozwoliły na miłe, zdrowe i pożyteczne spędzenie czasu wolnego.

Mamy nadzieję, że podopieczni z pieczy zastępczej jeszcze nie raz będą wracać we wspomnieniach do tych przyjemnych chwil spędzonych dzięki udziałowi w projekcie „Rodzina w Centrum 3”.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu od 2021 roku realizuje projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 pn. „Rodzina w Centrum 3”. Jego celem jest zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.