Od 1994 roku w dniu 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest podnoszenie świadomości społecznej oraz zwalczanie stygmatyzacji choroby i chorych. Każdego roku we wrześniu ludzie na całym świecie jednoczą się, aby podnosić świadomość i wiedzę społeczeństwa oraz przeciwdziałać stygmatyzacji osób żyjących  z otępieniem (demencją). Temat tegorocznych odchodów to: „Nigdy za wcześnie, nigdy za późno”.

Zdaniem ekspertów w Polsce do roku 2050 liczba chorych może wynieść ponad milion osób, dlatego tak ważne jest, aby zwiększać wiedzę nt. wczesnych objawów choroby. Choroba coraz częściej dotyka nie tylko osoby starsze, więc należy edukować społeczeństwo na temat stylu życia, ponieważ codzienne decyzje i nawyki, mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowalności.

Nigdy nie jest za wcześnie na działania prezencyjne oraz nigdy nie jest za późno, aby u osób, u których zdiagnozowano otępienie, zastosować strategie zmniejszające ryzyko pojawiania się kolejnych objawów.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera to doskonały moment, aby zwiększać świadomość społeczeństwa nt. choroby, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które przybliżą Państwu tematykę chorób otępiennych oraz zwiększą wiedzę nt. miejsc, w których można uzyskać pomoc.

Źródło: https://www.alzheimer-polska.pl
NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne.

 

Do pobrania:

  1. Światowy Dzień Choroby Alzheimera [pdf, 2 648KB]
  2. OtępieNIE. Teoretyczne i praktyczne aspekty choroby otępiennej – poradnik dla specjalistów i opiekunów nieformalnych [pdf, 6 359KB]