Interesujące prelekcje i panele dyskusyjne, gala wręczenia wyróżnień w obszarze ekonomii społecznej, wystawa fotograficzna, a w tle afrykańskie rytmy – na 13. Kujawsko-Pomorskim Forum Ekonomii Społecznej każdy znalazł coś dla siebie!

Forum, które po raz kolejny miało charakter międzynarodowy, odbyło się we wtorek 17 października w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Jego organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Rozpoczęło się od wystąpienia Członka Zarządu Województwa Sławomira Kopyścia, który powitał zebranych, w imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Następnie odtworzone zostało wystąpienie Andrew Allimadi, specjalisty ds. społecznych w Departamencie Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ w Nowym Jorku, odpowiadającego za pracę Sekretariatów ds. Spółdzielczości oraz Gospodarki Społecznej i Solidarnej. Po nim głos zabrali przedstawiciele słoweńskiego Konsorcjum ETRI, działającego w obszarach ekologii, ergonomii i etycznej ekonomii: Barbara Grintal, Taj Clar, Dino Demić i Luka Grintal.

Swoje wystąpienia podczas sesji plenarnej mieli także goście specjalni. Najpierw dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiaton wygłosiła prelekcję o równości i różnorodności w biznesie, a następnie dr Michał Boni, były minister pracy i polityki socjalnej, opowiedział o nowych szansach i wyzwaniach ekonomii społecznej.

Po zakończeniu sesji plenarnej odbyły się dwa panele dyskusyjne. Podczas jednego debatowano o kulturze i włączeniu społecznym, a drugi dedykowany był przedsiębiorczym kobietom, zaangażowanym w rozwój ekonomii społecznej. Odbyła się także giełda kooperacyjna z udziałem podmiotów ekonomii społecznej z Polski i Słowenii.

Forum było także okazją do wręczenia wyróżnień z obszaru ekonomii społecznej w naszym województwie. Ośmiu podmiotom ekonomii społecznej zostały oficjalnie przyznane certyfikaty „Zakup Prospołeczny”. Wyróżnienia Specjalne Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego trafiły z kolei do tych podmiotów ekonomii społecznej, które w bieżącym roku obchodziły okrągłe jubileusze swojej działalności. Uhonorowano ponadto przedsiębiorstwa komercyjne za ich współpracę ze środowiskiem ekonomii społecznej – otrzymały tytuły „Przedsiębiorstwa zaangażowanego społecznie”.

Podczas Forum zorganizowana została także okolicznościowa wystawa fotograficzna „FAI on the Road - Alps Trip 2022”, dokumentująca wyprawę w Alpy Julijskie grupy osób z niepełnosprawnościami, podopiecznych Fundacji Aktywizacji i Integracji w Nowem, zrealizowaną w ramach projektu „Przekraczamy Granice”. Z kolei wszystkim uczestnikom Forum czas umilała grupa muzyczna Blueverest z Kamerunu.

 

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w tegorocznym Forum!

 

Do pobrania:

Galeria zdjęć:

 

Więcej zdjęć – tutaj.