Przed pomocą społeczną nowe wyzwania  związane m.in. z procesem deinstytucjonalizacji rozumianym przede wszystkim jako rozwój usług społecznych.

Już dziś co piąta gmina  województwa kujawsko- pomorskiego deklaruje gotowość utworzenia Centrum Usług Społecznych w najbliższej perspektywie finansowej, a kolejne zgłaszają nam potrzeby wsparcia w tym zakresie.

Mając powyższe na uwadze Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, w ramach projektu „Kooperacja - efektywna i skuteczna”, przygotował ofertę wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej, która polegać będzie na:

  • Upowszechnianiu idei CUS i procesu deinstytucjonalizacji oraz przekazywaniu bieżących informacji o możliwościach finansowania oraz organizacji w zakresie rozwoju usług społecznych
  • Doradztwie specjalistycznym w zakresie tworzenia i funkcjonowania CUS (doradztwo prawne, wdrożeniowe, diagnostyczne i koordynacyjne)
  • Coachingu dla zarządzających CUS oraz superwizji indywidulanych i grupowych dla ośrodków pomocy społecznej/ jednostek samorządu terytorialnego planujących utworzyć CUS lub go posiadających
  • Szkoleniach w zakresie CUS i deinstytucjonalizacji
  • Szkoleniach wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 marca 2020 r.
    w sprawie szkoleń dla pracowników centrum usług społecznych.

 

Każda gmina i ośrodek pomocy społecznej we własnym tempie i na miarę swoich potrzeb i możliwości rozwija swój system wsparcia społecznego, dlatego abyśmy mogli skutecznie wspierać Państwa działania oczekujemy  informacji o potrzebach i zakresie wsparcia z jakiego chcielibyście skorzystać.  Taka informacja pozwoli na efektywne  zaplanowanie w/w wsparcie, które będzie maksymalnie dostosowane do Państwa potrzeb.

Ośrodki pomocy społecznej oraz jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane wsparciem i współpracą z ROPS w Toruniu w zakresie rozwoju usług społecznych oraz organizacji  CUS zapraszamy do współpracy . Osobą do kontaktu jest: Karolina Kramkowska, tel. 501 604 171, 56 657 14 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jednocześnie prosimy o wskazanie osoby do kontaktu.