Wczoraj odbyła się konferencja ”Rodzic na zastępstwo-miłość na zawsze”, której towarzyszyła Gala Rodzicielstwa Zastępczego.

Wydarzenie jest częścią kujawsko-pomorskich obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, w ramach których na przełomie maja i czerwca w całym regionie organizowane były spotkania, seminaria i pikniki z udziałem rodzin zastępczych, przedstawicieli samorządów oraz instytucji mających wpływ na rozwój i propagowanie rodzicielstwa zastępczego. Wydarzenie miało na celu uczczenie ustanowionego 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, podkreślenie rangi i propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz inspirowanie do rozwoju i powstawania nowych rodzinnych form pieczy zastępczej. Uroczyście otworzył konferencję marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Pan Piotr Całbecki, który przekazał zgromadzonym rodzicom zastępczym serdeczne życzenia i gratulacje.

„Kujawsko-pomorskie obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego są ukłonem i wyrazem wdzięczności dla osób, które podjęły się trudnej misji bycia rodzicem zastępczym. Pragniemy podziękować im za poświęcenie i troskę, jakie co dzień ofiarowują dzieciom. Chcemy również pokazać innym mieszkańcom województwa, że rodzice zastępczy w swoim wysiłku wychowawczym i odpowiedzialności za drugiego człowieka znajdują wiele satysfakcji i osobistego spełnienia” – podkreślał podczas wystąpienia marszałek Pan Piotr Całbecki.

Z ekspertami i specjalistami dyskutowano o problemach dzieci i młodzieży, wynikających z zagrożeń jakimi są depresja czy uzależnienia oraz jak ważna w procesie wychowawczym jest edukacja o zdrowiu psychicznym. Wśród zaproszonych ekspertów była m.in.  dr Aleksandra Piotrowska, która poza pracą naukową i doradztwem dla rodziców i nauczycieli współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Jest autorką wielu publikacji m. in.: „Twoje szczęśliwe dziecko czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem”, „Przedszkolak. Wielki mały człowiek”, „Nastolatki pod lupą. Poznaj by zrozumieć”. Pani doktor mówiła o depresji dzieci i młodzieży, jak się z nią mierzyć i jak rodzice mogą wspierać dzieci w tej trudnej chorobie. Pani Magdalena Masłowska – pedagog i terapeuta - przybliżyła rodzicom ich rolę w szukaniu rozwiązań , by świat wirtualny nie stał się dla dziecka miejscem ucieczki od problemów w świecie rzeczywistym, by kluczowa była relacja z dzieckiem, zainteresowanie ze strony rodziców i budowanie poczucia bezpieczeństwa.

Nie zabrakło również rozmów o efektywności procesu usamodzielniania wychowanków pieczy zastępczej. Gościem konferencji była Pani Renata Fijałkowska - przedstawiciel Fundacji One Day z Warszawy, która zajmuje się wspieraniem dzieci z pieczy zastępczej w procesie usamodzielniania.

Kujawsko-Pomorskie Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego są wydarzeniem cyklicznym, objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Pana Piotra Całbeckiego oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Pani Elżbiety Piniewskiej.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Rodzina w Centrum 3.

 Był to czas pełen emocji, wymiany doświadczeń, wzruszeń i wartościowych rozmów.

 

Materiał filmowy:

https://bydgoszcz.tvp.pl/70525278/zblizenia-13062023-g-1730

 

 

 

 Gala Rodzicielstwa Zastępczego

 

 

Aleksandra Piotrowska - Doktor psychologii, pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

Renata Fijałkowska - Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pedagog, trener rozwoju osobistego

 

 

Magdalena Masłowska - Nauczyciel dyplomowany, pedagog z 16-letnim stażem, suicydolog, terapeuta pedagogiczny,

 

Galeria zdjęć: