W projekcie Trampolina 3 organizowane są prace wolontariackie na rzecz społeczności lokalnych. W zależności od potrzeb i specyfiki okolicy, młodzież angażuje się w różne zajęcia, które uczą ją współdziałania w grupie, na rzecz innych. 

Wolontariat pozwala na rozwijanie umiejętności takich jak np.: organizacja pracy, a dodatkowo daje poczucie sensu pomagania innym. Uczestnicy projektu angażowani są w szereg aktywności na rzecz swoich społeczności. Działania te są zróżnicowane i zależne od lokalnej specyfiki. W okresie jesiennym młodzież sprzątała cmentarze, ale też zbierała kasztany i przekazywała lokalnym leśnikom, jako karmę dla dzikiej zwierzyny. Uczestnicy odwiedzali też schroniska dla psów, gdzie pod okiem opiekunów spacerowali ze zwierzętami i karmili je. W ostatnich dniach Młodzieżowe Centra włączyły się w akcję pomocy dla Ukrainy. Uczestnicy, jako wolontariusze sortowali i pakowali odzież, środki czystości oraz inne produkty dla uchodźców.

Praca wolontariacka to doskonała szkoła życia i okazja do zdobycia niepowtarzalnych doświadczeń, które mogą być cenne również w przyszłym życiu zawodowym młodzieży.