W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Strzelnie, po raz pierwszy w ramach projektu pn. „Wykluczenie – nie ma MOWy!”, realizowane są autorskie zajęcia z zasad racjonalnego odżywiania z elementami gospodarowania budżetem domowym.

Zajęcia mają na celu przygotowanie wychowanków do samodzielnego rozplanowania budżetu domowego przeznaczonego na przygotowanie posiłków oraz zdobycie wiedzy teoretyczno-praktycznej dotyczącej zdrowego i racjonalnego odżywiania. Uczestnicy projektu w sposób doświadczalny dowiedzą się jak wyeliminować złe i niepożądane nawyki żywieniowe związane z zakupem niepełnowartościowych artykułów spożywczych, takich jak napoje gazowane, chipsy, fastfood. Jednocześnie zajęcia pozwolą na pokazanie wychowankom, iż nawet posiadając niewielki budżet, można zakupić produkty, dzięki którym możliwe będzie przyrządzenie zdrowego i wartościowego pożywienia.

Dzięki zakupionym w ramach projektu przyborom kuchennym uczestnicy pod okiem opiekuna mogą nauczyć się, jak przygotowywać oraz we właściwy sposób serwować posiłki innym osobom. Zajęcia te stanowią więc krok na drodze do usamodzielnienia wychowanków i do właściwego prowadzenia gospodarstwa domowego po opuszczeniu ośrodka. Co za tym idzie – przyczyni się to także do wzrostu ich efektywności społecznej.