Osoby, podmioty i instytucje, które mają pomysły na innowacyjne rozwiązanie problemów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami w zakresie szeroko pojętej dostępności, zapraszamy na spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące projektu „Inkubator dostępności”.

Inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań, które mają na celu podniesienie jakości życia mieszkańców, to jedno z najważniejszych zadań nowoczesnej polityki społecznej.

Nowe produkty, usługi, rozwiązania IT szyte na miarę potrzeb na bazie lokalnych, oddolnych inicjatyw dają możliwość na zaspokojenie wielowymiarowych potrzeb współczesnego społeczeństwa.

Szukając nowatorskich pomysłów, tym razem w obszarze zwiększania dostępności, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie wraz z Fundacją Instytutu Rozwoju Regionalnego realizuje projekt pn. "Inkubator Dostępności". Zadaniem projektu jest dotarcie do oddolnych i innowacyjnych rozwiązań, które zniwelują bariery w dostępie do usług, produktów i przestrzeni publicznej dla osób o ograniczonej mobilności i percepcji. Poszukiwane będą nowe formy pomocy, narzędzi, metod i sposobów komunikacji, które umożliwią realizację tego celu. Realizatorzy projektu oferują:

  • Wsparcie informacyjne i doradcze dla osób, które mają innowacyjne pomysły i chcą wziąć udział w naborze na innowacje społeczne i zdobyć grant na przetestowanie pomysłu,
  • Wsparcie finansowe (granty do maksymalnie 100 tys. zł) dla wyłonionych w konkursie innowacji społecznych,
  • Wsparcie merytoryczne i organizacyjne podczas testowania innowacji społecznych,
  • Ewaluację testowanych innowacji społecznych,
  • Upowszechnienie na terenie całego kraju innowacji społecznych o najlepszych wynikach testowania i ewaluacji.

Organizowane spotkanie ma zachęcić uczestników do kreowania nowatorskich rozwiązań, „oswoić” z ideą innowacyjności, wytłumaczyć czym jest dostępności i uświadomić, że dotyczy ona każdego z nas. Na spotkaniu omawiane będą formalne kryteria udziału w projekcie, zasady budowania wniosku na innowacje społeczne oraz zasady udzielania, a później rozliczania grantów. Będzie to też okazja, by poznać praktyczne informacje dotyczące projektowania innowacji dla grupy docelowej. Spotkanie, które ma charakter seminaryjny i trwa ok. 1,5-2 godz., odbędzie się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu, przy ul. Bartkiewiczówny 93, sala konferencyjna 201 (II piętro), w czwartek 13 lutego 2020 roku o godz. 10. Podmioty ekonomii społecznej, NGO, instytucje i grupy nieformalne, przedstawiciele sektora nauki i biznesu, osoby kreatywne, chętne do udziału w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 12 lutego 2020 roku.

Więcej o Inkubatorze Dostępności można znaleźć na stronie www.rops.krakow.pl w aktualnościach i w zakładce INKUBATOR DOSTĘPNOŚCI, na fanpage https://www.facebook.com/ROPS.Krakow/.

W załączeniu ulotka dotycząca projektu oraz "Przewodnik po innowacjach społecznych - InnMałopolska", który prezentuje dotychczasową działalność ROPS Kraków w zakresie procesu inkubacji innowacji społecznych oraz wypracowane innowacje społeczne w ramach projektu „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych”.

Do pobrania: