Przedsiębiorstwa społeczne szukają pomysłów, w jaki sposób radzić sobie w okresie epidemii. Zachęcamy do korzystania z ich usług i produktów.

Epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa to trudny czas dla podmiotów ekonomii społecznej. W szczególnie ciężkiej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa społeczne – podmioty, które zatrudniają pracowników. Miejsca pracy w przedsiębiorstwach społecznych powstają dla osób, którym trudno znaleźć zatrudnienie m.in. niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, korzystających z pomocy społecznej. Utrzymanie tych stworzonych z dużym wysiłkiem miejsc pracy jest, w kontekście zagrożenia COVID-19, ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw społecznych i ich otoczenia.

Przedsiębiorstwa społeczne z regionu działania Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej "TŁOK", szukają pomysłów, w jaki sposób radzić sobie w okresie epidemii.

Uszyją maseczki dla seniorów i pomocy społecznej

Fundacja Aktywizacji i Integracji z Nowego wpadła na pomysł, aby zacząć szyć maseczki ochronne. Fundacja prowadzi m.in. warsztaty terapii zajęciowej w Nowem – dysponuje kadrą, sprzętem i materiałami niezbędnymi do szycia maseczek, które można już kupować. Oprócz tego fundacja uszyła partię darmowych maseczek dla miejscowego MGOPS z przeznaczeniem dla opiekunek środowiskowych. Maseczki szyte są w dwóch wersjach. Te prostsze wykonana są w 100 proc. z bawełny. Drugi typ ma wkład z flizeliny zapewniający dodatkową filtrację.

Więcej o maseczkach z FAI tutaj . Zamówienia można składać pod numerem tel. 531 625 912, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Kolejnym podmiotem szyjącym maseczki są warsztaty terapii zajęciowej z Łasina. Szyje je dla osób niepełnosprawnych, starszych, pracowników hospicjum stacjonarnego i domowego. Maseczki trafiły już do ponad 450 osób - mieszkańców Łasina, Gruty, Mełna, Jankowic, Kitnowka, Grudziądza, Radzynia Chełmińskiego, Czeczewa.

Za szycie maseczek zabrała się również Fundacja Zielona Dolina z powiatu wąbrzeskiego. Organizacja na co dzień współpracuje z klubami malucha, klubami seniora, szkołami. Z powodu zagrożenia koronawirusem zamówienia z tych placówek zostały zawieszone. Ponieważ jedna z pracowniczek ma umiejętności krawieckie, fundacja zamówiła materiały niezbędne do szycia maseczek ochronnych i uruchamia produkcję tego typu materiałów. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z kolei Fundacja Makowo ze Świecia zaprasza do współpracy osoby chętne do szycia maseczek. Fundacja posiada maszyny (z możliwością wypożyczenia do domu), materiały i niezbędne artykuły. Instruuje także, jak szyć. Zysk ze sprzedaży maseczek jest przeznaczany na cele statutowe fundacji. Informacje pod nr tel. 601908074. https://www.facebook.com/Fundacja-Makowo-825998370877494/

Obiady na wynos i dla lekarzy

Działająca w Łasinie spółka non profit Victus ma inny pomysł na działalność. Spółka, tworząca miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, na co dzień zajmuje się działalnością gastronomiczną: dostarcza posiłki do placówek edukacyjnych oraz obiady abonamentowe. Z powodu zagrożenia koronowirusem duża część zleceń została zawieszona. Victus gotuje wciąż dla osób indywidualnych - głównie starszych mieszkańców Łasina, którzy bez wychodzenia z domu mogą zamówić i zjeść ciepły posiłek. Planuje również dołączyć do akcji „Posiłek dla lekarza”. W ramach akcji lekarzom, pielęgniarkom, załogom karetek i innym zatrudnionym w placówkach medycznych oferowane są darmowe posiłki z lokalnych restauracji. Zrzucają się na nie internauci, biorący udział w zbiórce na stronie https://zrzutka.pl/posilekdlalekarza

Obiady i domowe ciasta z Victusa można zamawiać pod numerem telefonu 512228001.

Więcej – tutaj

Spółdzielnia Socjalna Zbójeński Kredens przed epidemią dostarczała m.in. posiłki do szkół z gminy Zbójno. Z powodu epidemii szkoły zostały zamknięte, a zamówienia zawieszone. Pracownicy spółdzielni wykorzystują obecnie urlopy i nadgodziny. Dla przedsiębiorstwa to trudny czas. Zbójeński Kredens liczy na prywatne zamówienia na okres wielkanocny. Jest również w kontakcie z urzędem gminy – jeśli pojawi się konieczność kwarantanny zbiorowej będzie dostarczać posiłki dla osób objętych izolacją.

Ciasta i wielkanocne potrawy ze Zbójeńskiego Kredensu można zamawiać mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 578 604 873. Więcej – tutaj .

Warsztaty i sprzedaż on-line

W innej sytuacji jest Fundacja Toskania Kociewska z Bochlina. Fundacja pozyskuje środki na swoją działalność statutową i utrzymanie miejsc pracy głównie z turystyki i spotkań rekreacyjno-edukacyjnych dla szkół i przedszkoli organizowanych w gospodarstwie agroturystycznym Toskania Kociewska. Brak tego rodzaju zleceń w okresie epidemii może zachwiać płynnością finansową fundacji. Dlatego organizacja planuje rozwój części swoich usług on-line. Będzie też można u niej zakupić produkty rolnictwa społecznego. Więcej o fundacji – tutaj .

Do Internetu przenosi również swoje działania Kraina Skrwy – Manufaktura Zdrowia. W ramach gospodarstwa ekologicznego w niedużej wsi Rak pod Skrwilnem wytwarza herbaciane susze, miody, syropy m.in. z czarnego bzu czy porzeczki. Założyciele Krainy Skrwy liczą na zwiększone zainteresowanie zdrowym stylem życia, lokalnymi uprawami i ekologicznymi wyciągami owocowymi. Ich produkty można zamawiać przez Internet.

Produkty z Krainy Skrwy znajdziecie tutaj .

Internetową sprzedaż prowadzi również spółka non-profit Mydlarska Wioska, która poleca zwłaszcza mydełka - ręcznie wykonane z oleju extra virgin, przebadane dermatologicznie, bakteriobójcze i pięknie pachnące naturą. Zapraszamy na stronę internetową .

Na działalność on-line w trakcie epidemii nastawia się również Fundacja Inter Pares. Fundacja prowadzi m.in. „Pracownię Edukacyjną Między Równymi” na rynku starego miasta w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie organizuje różnego rodzaju warsztaty i spotkania dla lokalnej społeczności, zwłaszcza dla dzieci i ich rodziców. Z powodu zagrożenia COVID-19 zajęcia w pracowni zostały zawieszone, natomiast fundacja planuje uruchomić warsztaty internetowe dla dzieci i dorosłych m.in. kurs rysunku. Więcej – tutaj .

Sprzątanie zawsze potrzebne

Pomysłów na przetrwanie ciężkiego okresu szuka również Spółdzielnia Socjalna Baza z Wąbrzeźna. Na ten moment stan załogi jest stuprocentowy. Spółdzielnia realizuje obecnie usługi dla urzędu (porządki w wyznaczonych terenach miasta) i sprząta w bibliotece. Zawieszone zostały prace w wąbrzeskim ogródku jordanowskim, który ze względu na stan zagrożenia epidemicznego jest zamknięty, oraz usługi gastronomiczne (food truck). Jednym z pomysłów na nową działalność jest usługa dezynfekcji klatek schodowych. Spółdzielcy liczą również po zakończeniu epidemii na indywidualne zamówienia od mieszkańców Wąbrzeźna. Szczegóły – tutaj .

W trudnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, warto wspierać się nawzajem o podejmować decyzje konsumenckie w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Kupujmy – jeśli mamy taką możliwość - od lokalnych przedsiębiorstw, zwłaszcza przedsiębiorstw społecznych, które swoje zyski przeznaczają na cele społeczne, reintegrację społeczno-zawodową.

Dzięki temu możemy uratować miejsca pracy w swoim najbliższym otoczeniu.

Materiał przygotowany przez OWES „TŁOK”.