Środki ochrony osobistej dla ponad 11 tysięcy osób i dodatkowe wynagrodzenie dla blisko 5 tysięcy pracowników na pierwszej linii, a także zakup 10 tysięcy testów diagnostycznych  – tak wygląda wart 41 milionów złotych pakiet wsparcia  systemu usług społecznych, będący częścią marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków. Gospodarz województwa spotkał się 21 kwietnia br. w tej sprawie na wideokonferencji online z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem oraz starostami powiatowymi i prezydentami miast na prawach powiatu.

- Nasze działania podyktowane są, z jednej strony, koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, z drugiej – koniecznością zapewnienie ciągłości pracy instytucji wsparcia społecznego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

 

Do koordynacji zakupów i dystrybucji testów w kierunku Covid-19 marszałek województwa powołał zespół składający się ze specjalistów od zamówień publicznych, ekspertów medycznych i ekspertów w dziedzinie usług społecznych. Podczas wczorajszej wideokonferencji ustalono, że skład zespołu uzupełnią przedstawiciele wskazani przez starostów i prezydentów miast. To właśnie te samorządy, jako podmioty zarządzające m.in. domami pomocy społecznej, są naszymi partnerami w tym projekcie. Zakupów dokonamy grupowo, bo taki tryb pozwala na uzyskanie niższych cen.

 

W pierwszym rzucie testom – jednocześnie genetycznym, potwierdzającymi obecność koronawirusa, i serologicznym na obecność przeciwciał – zostaną poddani wszyscy pracownicy domów pomocy społecznej w całym regionie. Specjaliści uważają, że takie połączenie diagnostyczne jest celowe, bo pozwala wskazać nie tylko osoby zarażone (chore na Covid-19 lub takie, które mogą wkrótce zachorować), ale także, które przeszły zakażenie bezobjawowo, a wytworzone przeciwciała czynią je odpornymi na koronawirusa.    

 

Pierwsze testy wśród personelu domów pomocy społecznej już są wykonywane. Zrobiono je w podległych starostwom powiatowym DPS-ach powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, golubsko-dobrzyńskiego i wąbrzeskiego.

 

Pozostałe elementy antyepidemicznego pakietu wsparcia systemu usług społecznych to:

  • zakupy środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji
  • dodatkowe wynagrodzenia dla personelu na pierwszej linii
  • interwencyjne ośrodki opieki nad osobami starszymi.

 

Na budżet – 41 milionów złotych – składają się pieniądze Regionalnego Programu Operacyjnego (35 milionów złotych), dotacja z budżetu państwa i udział finansowy wszystkich samorządów powiatowych województwa. Podczas telekonferencji pakiet chwalił wojewoda Bogdanowicz, podkreślając, że to bardzo potrzebne w obecnej sytuacji działania.  

 

Wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wynosi 740 milionów złotych. Oprócz wsparcia instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz dystrybucji środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi zawiera wsparcie dla szpitali oraz dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

 

Źródło i grafika: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35651-testy-w-kierunku-covid-19-dla-personelu-domow-pomocy-spolecznej

Foto: Telekonferencja marszałka Piotra Całbeckiego z udziałem dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adama Szponki, fot. Andrzej Goiński/UMWKP