Grafika: https://pixabay.com/pl/

Wielki Polak, orędownik dialogu opartego na prawdzie i sprawiedliwości, patron województwa kujawsko-pomorskiego. W przyszły poniedziałek (18 maja br.) obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w naszym regionie odbędą się m.in. koncerty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Chcemy, aby mieszkańcy, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, mogli uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach, dlatego będą one transmitowane za pośrednictwem telewizji i internetu. Przygotowaliśmy także konkursy z nagrodami.

- Przed nami wielki jubileusz setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa. Dla wielu z nas jest on świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. Przypomnijmy sobie, jakie uczucia wiązały się z pielgrzymkami Jana Pawła II do naszego regionu. Udekorujmy domy, podwórka i ulice, niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku - mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

- Niech każdy z nas znajdzie w swojej pamięci kadr, który wiąże się z papieżem Polakiem. Nie musimy poszukiwać aspektu religijnego - spójrzmy na niego jak na człowieka, filozofa, humanistę, autorytet, przewodnika młodzieży. Zapewniam, że każdy z nas znajdzie swojego Jana Pawła II  mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

 

W przeddzień setnej rocznicy urodzin papieża (17 maja br.) zaprosimy mieszkańców na cykl wydarzeń kulturalnych, nadawanych z trzech miast Kujawsko-Pomorskiego, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia. Transmisja telewizyjna rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych wystąpi tenor Piotr Buszewski. Kolejną częścią będzie koncert symfoniczny, który przygotowują muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na koniec przeniesiemy się do Torunia. Na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża. Do współpracy w projekcie zaprosiliśmy także lokalnych artystów. Wydarzenia będą transmitowane przez Telewizję Polską.

 

Cały projekt dedykujemy również Włochom, którzy przez blisko 27 lat stworzyli drugą ojczyznę dla Jana Pawła II. Wysłuchamy także słów lekarza, syna Francesco Crucittiego - chirurga, który operował papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

 

Drugi dzień obchodów w poniedziałek (18 maja br.) rozpocznie msza święta, która zostanie odprawiona w toruńskiej katedrze świętych Janów. Nabożeństwo będzie transmitowane online. Po mszy odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. Transmisję z sesji będzie można zobaczyć tutaj.

 

Szczególnymi adresatami nauczania Jana Pawła II byli ludzie młodzi, dlatego 18 maja na kanale naszej Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły uczniowie szkół podstawowych i średnich wezmą udział w katechezach i warsztatach poświęconych papieżowi, które organizowane będą wspólnie z Laboratorium św. Jana Pawła II przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Chcemy, aby do obchodów z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II aktywnie włączyli się mieszkańcy całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z myślą o nich przygotowaliśmy konkursy.

 

Pierwszy z nich „Urodziny papieża w moim domu” to zaproszenie i zachęcenie mieszkańców województwa do udekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów, podwórek, ogrodów, osiedli i ulic. Pozwoli to poczuć szczególną atmosferę, która towarzyszyła przyjazdom Jana Pawła II do naszego regionu.

 

 • Indywidualnie mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego mogą wziąć w nim udział, przesyłając zdjęcia dekoracji przygotowanych najpóźniej na 18 maja (dzień urodzin Jana Pawła II) do lokalnych i regionalnych mediów. Już od piątku (8 maja) takie konkursy są ogłaszane przez redakcje w całym województwie. Zapraszamy do lektury gazet i portali internetowych, słuchania rozgłośni radiowych  i oglądania materiałów telewizyjnych dotyczących konkursu oraz wzięcia w nim udziału. Laureat każdego z nich otrzyma nagrodę finansową w wysokości 500 złotych.

 

 • Przygotowaliśmy również konkurs adresowany do:

- kół gospodyń wiejskich,

- ochotniczych straży pożarnych,

- sołectw,

- spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

 

W każdej z powyższych grup wybierzemy po trzech zwycięzców oraz przyznamy po jednym wyróżnieniu. Koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, sołectwa oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które przygotują najwięcej barwnych dekoracji i przystroją nimi swoje miejscowości najpóźniej w dniu urodzin papieża (18 maja) otrzymają nagrody finansowe:

 • I miejsce – 2 000 złotych,
 • II miejsce – 1 500 złotych,
 • III miejsce – 1 000 złotych,
 • wyróżnienie – 500 złotych.

 

Zdjęcia wykonanych dekoracji wraz z podpisanym oświadczeniem można przesłać do wtorku (19 maja) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując „Urodziny papieża w moim domu”.

 

„Mój przyjaciel Jan Paweł II”

 

Dla tych, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o papieżu poprzez sztukę, przygotowaliśmy kolejny konkurs. Od dziś (11 maja br.) do poniedziałku (18 maja br.) czekamy na zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, które wiążą się z Janem Pawłem II, jego pielgrzymkami i pontyfikatem. Prace wraz z podpisanym oświadczeniem prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując „Mój przyjaciel Jan Paweł II”.  

 

Konkurs będzie podzielony na dwie kategorie:

 • prace indywidualne,
 • prace zbiorowe.

 

Wśród prac indywidualnych nagrodzimy autorów w trzech grupach wiekowych:

 • do lat 8,
 • 8-15 lat,
 • powyżej 15 roku życia.

 

Pierwszym wspomnieniem na temat pontyfikatu Jana Pawła II podzieliła się pani Aurelia Liwińska, urodzona w 1917 roku torunianka uhonorowana medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Film tutaj.

 

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35725-w-holdzie-papiezowi