W piątek 21 sierpnia 2020 roku rozpoczął działalność w Toruniu pierwszy pub spółdzielczy. Mieści się przy Rynku Staromiejskim 24, w miejscu, gdzie do niedawna funkcjonował bardzo popularny wśród torunian lokal „Grota”.

Pub spółdzielczy jest częścią franczyzy społecznej, która została stworzona przez browar spółdzielczy w Pucku. Daje zatrudnienie ludziom, którzy wcześniej byli wykluczeni z rynku pracy z powodu zaburzeń psychicznych. Podobne puby działają w Gdańsku i w Łodzi.

Lokal prowadzą Małgorzata Woźna i Rafał Grabowski. To dwoje psychologów z różnym doświadczeniem zawodowym.

- Przed nami niezwykle wartościowa praca, która daje nam radość. Możemy realizować siebie, pomagając innym. W naszym pubie zatrudniamy osoby z niepełnosprawnością psychiczną, z zaburzeniami, które są dziś problemem powszechnym, zwłaszcza wśród młodych ludzi - mówi Rafał Grabowski na łamach portalu torun.naszemiasto.pl.

Dodajmy, że w ofercie pubu jest aż dwadzieścia rozmaitych kraftów piwa rzemieślniczego z dwudziestu kranów. Połowa z nich pochodzi z browaru puckiego, a reszta z lokalnych browarów z Polski. Są wśród nich m.in. piwa pszeniczne i smakowe.